Bez kategorii

Mała architektura w parku

mala_architektura_parkowa

Termin park znany był już w XV wieku. Wówczas w Anglii, Francji i we Włoszech parkami nazywano ogrodzone tereny leśne przeznaczone do polowań. W epoce baroku terminu tego zaczęto używać w odniesieniu do ogrodów ozdobnych. We Francji w XVII i XVIII wieku parkami nazywano naturalne części regularnie planowanego ogrodu. Z czasem parkiem stał się każdy większy ogród, a dziś jest nim przede wszystkim zielony teren rekreacyjny, który wyróżnia się na mapie miasta dużą ilością flory i gęstym zadrzewieniem. Z czym jeszcze kojarzy nam się park miejski?

Coraz częściej z mała architekturą parkową, na którą składają się place zabaw, zewnętrzne kosze na śmieci oraz ławki parkowe. To właśnie mała architektura w parku decyduje o funkcjonalności przestrzeni. Bez niej park byłby wyłącznie skrawkiem zieleni, z którego nie do końca moglibyśmy w pełni korzystać. Przed wszystkim ze względu na brak przestrzeni przeznaczonej do odpoczynku i zabawy. Dodatkowo brak koszy na śmieci mógłby szybko doprowadzić do sytuacji, w której zieleń kryłaby się pod grubym dywanem pustych opakowań po przekąskach i napojach. Na szczęście poszczególne elementy małej architektury w parku są ogólnodostępne i każda gmina może po nie sięgnąć planując zagospodarowanie miejskiego parku lub jego renowację.

Mała architektura w parku – wybieramy ławeczki parkowe

Park to nie miejsce na ławki betonowe, które doskonale wpisują się w przestrzeń nowoczesnego miasta. To raczej miejsce, w którym chcielibyśmy obcować z naturą. Nic więc dziwnego w tym, że większość modeli ławek parkowych bazuje na stelażu (betonowym lub metalowym) uzupełnianym drewnem. Dodatkową zaletą takich ławek jest możliwość ich stosunkowo szybkiej i taniej naprawy. Alternatywą dla ławek z drewna są ławki metalowe. Za ich wyborem przemawia przede wszystkim trwałość. Odpowiednio zabezpieczone przed szkodliwym oddziaływaniem czynników atmosferycznych ławki z metalu gwarantują wieloletnią bezproblemową eksploatację. Są również relatywnie łatwe w konserwacji i renowacji.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę wybierając ławki do parku?

Ławki parkowe powinny być wygodne. Szczególnie te, które zamierzamy rozstawić wokół zamkniętego placu zabaw. To miejsce często odwiedzane przez rodziców i dziadków z dziećmi. Warto również zwrócić uwagę na trwałość konstrukcji i jej kolorystykę. W miejskich parkach najlepiej sprawdzają się ławki w uniwersalnej kolorystyce, która pasuje do naturalnego otoczenia.  Tego typu ławki doskonale komponują się nie tylko wzdłuż alejek parkowych, ale także wokół skwerów i w innych miejscach, które chcemy przeznaczyć pod wypoczynek.